Ha részt vettél már a csoportos óráinkon vagy edzettél a személyi edzőinkkel, akkor te is tapasztaltad, hogy a nyújtás sosem hagyjuk ki!
Miért?
Az edzés utáni nyújtás a legjobb dolog, ami az izmaiddal történhet. Segíti az izmaid regenerálódását, rugalmasabbá és ellenállóbbá teszi azokat, és még az izomlázat is csökkenti. Hosszútávon pedig látványos eredménye lesz, ugyanis a nyújtással az izmokat formázod.
És miért fontos, hogy rugalmas legyen az izmom?
A rugalmas izmokról és a nyújtásról tudjuk, hogy sokan a táncosokra asszociálnak, de minden más sportember számára is a kötelezően elvégezendő feladatok közé sorolnánk. Ugyanis a rugalmas izmok fognak megvédeni a jövőbeli sérülésektől!
Hogyan nyújtsunk megfelelően?
A gyakorlatokat elvégezheted egyedül is, de ha egy edzőtársad segítségét kéred, akkor hatékonyabb leszel.
Tippek a hatékony edzés utáni nyújtáshoz:
- egy izom nyújtását 40-50 másodpercig tartasd
- a légzésed végig legyen lassú és egyenletes
- minden kifújásnál csak egy kicsivel nyújtsd tovább az izmot
- minden izmot nyújts meg, ne csak azt, amit épp megdolgoztál
A legnépszerűbb nyújtások, amiket minden edzés után beiktathatsz:
- Comb: állj egyenesen és hajolj előre, próbáld meg elérni a lábujjaid, és közben egyenes tartani a hátadat.
- Vádli: támaszkodj falnak/széknek/asztalnak és lépj egy méter hátra az egyik lábaddal. A hátul lévő lábad sarkát told a föld felé.
- Hát: függeszkedj fel vagy lógj egyet a húzódzkodó állványon. Ha van partnered, akkor a „só törés” is szuper lazító gyakorlat lehet mind a kettőtök számára.
- Mell: áll egyenesen és az egyik kezedet tett keresztbe a mellkasod előtt, a talajjal párhuzamosan tartva. A másik kezeddel fogd meg és húzd magad felé, majd csere.
- Has: háton fekve nyújtózkodj ahogy tudsz. Ha van partnered, akkor a „só törés” is szuper lazító gyakorlat lehet mind a kettőtök számára.
- Tricepsz: emeld fel a kezed a füled mellé, hajlítsd a könyököd, mintha egykezes tricepsznyújtást végeznél. Az alsó holtponton tartsd meg a kezed, a másikkal megfogva a felkarod és óvatosan húzd a tested középvonala felé
- Bicepsz: állj egy fal elé, a tenyereddel támaszkodj neki úgy, hogy a karod nyújtva legyen. A jobb feszülés érdekében a tenyered nézzen lefelé, a könyöködet pedig próbáld kifelé csavarni. Ha érzed a nyúlást a felkarodban, tartsd ki a mozdulatot az előírt ideig.
És hogy teljesen legyen a lazulás: a nyújtás végeztével ülj be egy kicsit az egyik szaunában és hagyd, hogy a tested ellazuljon teljesen.